Gå til indhold
Hjerte og Hænder

Hjerte og Hænder

Har du svært ved at få tingene til at hænge sammen? Hjerte & Hænder er et tilbud om GRATIS hjælp og omsorg fra Kirkecenteret Vejle.

Kontakt os og fortæl om dine behov. Gennem dialog med dig vurderer vi, hvad  der kan gøres. Kirkens frivillige tilbyder hjælp i op til 1,5 time ad gangen. Al hjælp er betingelsesløs og uden forpligtelser fra din side.

BASE  
Anita Dodds er kontaktperson og koordinator, og hun uddelegerer til en af de 4  ‘tov-holdere’, som alle har ressourcepersoner at trække på. Her bringes ønsker og behov frem, der sker en vurdering og en uddelegering, og her kan til tider flere grupper bidrage til løsning af behovene.

BESØGSTJENESTE  
En gruppe, der stiller tid til rådighed og som ønsker at etablere: Venskab – Nærvær – Omsorg

PRAKTISK  HJÆLP
Hjælp til opgaver i tøj – vask – reparation –  indkøb – små praktiske opgaver i hjemmet & hjælp til selvhjælp i kritiske situationer – med andre ord: Hjælp til det praktiske i og omkring huset.

Har du selv overskud til at hjælpe andre, så kontakt ligeledes Anita og oplys,  hvad du har på hjerte og hvad du ønsker at bidrage med.

Anita Dodds
Sundhedsplejerske

anitalesdodds@gmail.com
+45 5053 1780
Læs mere

Anita leder området der har med mennesker i al almindelighed at gøre. Det kan være mennesker i nød eller medlemmer af menighedens trivsel. Hun er kontaktperson til hjælpeprojektet "Hjerte og Hænder" og er også bestyrer af kirkens bogsalg.