Gå til indhold

Unge fra Vejle hjalp ved kæmpe familie-event i England

Den fornylig afsluttede sommerferie har været god, lang og fyldt med fantastiske oplevelser, familievisit, teenagelejre, sommerhus-ophold, udlandsbesøg, Sommercamp, og forhåbentligvis rigeligt afslapning. Her zoomer vi ind på et par uger af fire af menighedens unges ferieaktivitet i England.

LARK IN THE PARK

Sidcup Place hedder parken, placeret midt i den sydlondonske forstad af samme navn. Den populære park ligger i løbet af året græs til størstedelen af byen, hvor gamle, unge og familier kan slappe af, hænge ud og lege på den nærliggende legeplads. Den 25. juli til den 9. august er aktivitetsniveauet på det grønne areal imidlertid en del højere. Her fyldes parken nemlig med store cirkustelte, scener, legetøj, hoppeborge og utallige plastic-borde og stole til, når New Generation Church, en samarbejdskirke til de apostolske efterskoler og kirken i Kolding, faciliterer et enormt 16-dages gratis event, hvortil der hvert år rejses £80.000.

En oase for familier med få midler

Arrangementet henvender sig primært til de familier, der ikke har råd til at tage på udlandsferie og med den tilgang til lokalsamfundet og et nærliggende socialt belastet område, kan Lark in the Park efter 19 års hårdt arbejde og tillidsskabelse nu tage imod over 3000 børn inklusive forældre over to ugers sjov, hygge og aktiviteter.

Fordelt på to forskellige danske teams og over forskellige tidsintervaller var Thomas Juhl, Michaela Kristensen, Camilla Ploug og undertegnede, med omkring 40 andre danske unge tilmeldt som frivillige på Lark in the Park og var med til at tjene med og hjælpe til i de forskellige børneklubber og til diverse aftenarrangementer og tilbud. Personligt har besøget været en kæmpe oplevelser og der ville kunne skrives tykke bøger om fantastiske hændelser, bunkevis af smil, grin og ikke mindst børn af ikke-kristne familier, der på en eller anden måde får en oplevelse af Gud samt hele familier der kommer til tro.

Kirken møder byens behov

Det er fantastisk at opleve, mærke og se, hvordan en kirke, der til de ugentlige søndagsgudstjenester ikke huser meget mere end 100 besøgende, på så effektiv vis, forstår og ser deres bys behov, og møder dem til fulde, alt imens de har Jesus lige i midten af det hele. Sådan et projekt kræver selvfølgelig tillid og tillid kræver tid, det er klart. Men med Lark in the Park og mange andre mindre storstilede tilbud i løbet af året, har NGC virkelig fanget at være samlingssted for mennesker, også dem, der nødvendigvis ikke lever et liv i benhårdt discipelskab. Så bliver det pludseligt meningsfuldt at hive tæt på to uger ud af sommerferien for at lave alt det, som klassekammeraterne ikke forventer man ville lave i London, og der tror jeg ikke kun jeg taler for mig selv.

Ønsker man at vide mere om Lark in the Park kan man tage et kig forbi deres hjemmeside på følgende link http://www.larksidcup.com/, eller tage et kig på denne video fra 2014, hvor man blandt andet kan opleve Thomas Juhl spille guitar omkring minuttal 1:06 (https://vimeo.com/103413087)