MISSION OG NØDHJÆLP

Vi ønsker at sætte et aftryk i vores by og verden!

Mission og nødhjælp i Nepal

Nepal

Støtten går til drift af “Grace Bible School”, der uddanner og træner omkring 30 elever hvert år. Udfra bibelskolen er der pt. plantet over 85 kirker. 
Derudover har Kirkecenteret i samarbejde med AKO arbejdet med nødhjælp m.m

Rumænien

Allerede i 1995 indgik Kirkecenteret samarbejde med AKO om nødhjælp til Rumænien. Fra 2001 og frem er den primære støtte gået til 6 menighedsplantere. Herunder er 3 nye sigøjnermenigheder på vej. 

Mission og nødhjælp i Rumænien
Mission og nødhjælp i Sri-Lanka

Sri-Lanka

Kirkecenterets støtte går primært til drift af bibelskolen i Moratuwa, der uddanner og træner både singalesiske og tamilske elever, samt støtte til menighedsplantere og har et partnerskab med en aktiv eksisterende kirke.

Moldova

Moldova er Europas fattigste land. Her går vores støtte til de danske missionære Charlotte og Johannes Petersen og deres arbejde “Pilgrim International”. Det indbefatter bl.a. drift af et pigehjem med fokus på at forhindre og oplyse om human trafficking.

Johannes og Charlotte Pilgrims international
Mission og nødhjælp i Grønland

Grønland

Støtten til Grønland går til en husmenighed i Uummannaq og drift af den kristne radio, hvor der dagligt via internettet sendes 12 timers sange og forkyndelse. De kristne radioprogrammer produceres i Nuuk og sendes ud over hele Grønland.

Kirkecenteret Vejle arbejder med både diakonalt og evangeliserende arbejde.

Sammen er vi bedre, end hver for sig

Netop derfor arbejder vi sammen med andre organisationer om at gøre verden til et bedre sted. 

Samarbejdespartnere:

Apostolsk Kirkes Mission er en del af Apostolsk Kirke i Danmark. AKM beskæftiger sig med mission og udviklingsarbejde, der foregår ud fra lokale Apostolske Kirker i Danmark. I fællesskab med lokale kirker er der udsendte medarbejdere og missionsprojekter i Europa, Mellemøsten, Central-Asien, Øst-Asien, Sydamerika og Afrika. 

AKO arbejder både i Danmark og flere andre lande rundt om i verden: Danmark, Rumænien, Moldavien, Ungarn, Nepal og Sri Lanka. Fokus i AKO har lige fra starten været omsorg for mennesker, der af forskellige grunde har brug for støtte, udvikling eller ny viden, for at kunne komme videre med livet. AKO arbejder med flere udviklingsprojekter, der kan skabe varig hjælp. Bland andet børnehospitaler, børne- og skolehjem, folkekøkkener, ældrecentre, børnehjem, børnehospitaler, hjælp til skoler og så meget mere. 

Har du læst om hvad vi gør lokalt?
da_DKDK
Logo Kirkecenteret Vejle

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse, vurdere brugen af de enkelte elementer på Kirkecenteretvejle.dk og til at støtte markedsføringen af vores services. Ved at benytte kirkecenteretvejle.dk accepterer du vores brug af cookies.