Kirkens vision og værdier

Vision

”Kirkecenteret Vejle er en apostolsk kirke som drømmer om at plante og opbygge lokale menigheder, som er apostolske/missionale af natur, og som hjælper mennesker til at finde ind i Guds plan for deres liv. Vi ønsker, i fællesskab med andre, at fuldføre missionsbefalingen ved overalt at plante og opbygge levende voksende menigheder.”

Værdier

En inkluderende kirke

En inkluderende kirke

Vi ønsker at alle kan føle sig velkomne uanset hvem de er

En missional kirke

En missional kirke

Vi ønsker at sætte aftryk i vores by og verden

En kirke i process

En kirke i process

Vi elsker Jesus, udfordrer og støtter hinanden i at leve et liv som er inspireret af Ham

En kirke bygget ved fælles indsats

En kirke bygget af fælles indsats

Vi byder ind og tjener Gud med det vi har

En kirke med sund karismatik

En kirke med sund karismatik

Vi tilbeder Gud og giver plads til Helligåndens nærvær

Har du læst om kirkes præster og ledere?

da_DKDK
Logo Kirkecenteret Vejle

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse, vurdere brugen af de enkelte elementer på Kirkecenteretvejle.dk og til at støtte markedsføringen af vores services. Ved at benytte kirkecenteretvejle.dk accepterer du vores brug af cookies.